Bağımsız Filmlerin Yer Aldığı Sundance Film Festivali Başladı

Sundance Film Festivali dün itibariyle başladı .

Bu yıl 19-29 Ocak 2017 tarihleri arasında Park City, Utah’ta düzenlenecek olan Sundance Film Festivali bu yıl da sinemaseverleri bağımsız yapımlarla buluşturuyor.

"Reservoir Dogs," "Memento," ve "The Blair Witch Project" gibi klasik sayılacak yapımların prömiyerlerini gerçekleştirdiği festival, 28 dalda ödülü sahipleriyle buluşturacak. 1981 yılında Robert Redford‘un direktörlüğünde kurulan Sundance Film Festivali beş farklı kategoride 66 filmi seyircilerle buluşturacak. 

Kısa film ödüllerinin 24 Ocak'ta, uzun metraj ve geri kalan ödüllerin 28 Ocak'ta açıklanacağı festivalde birçok canlı yayın da gerçekleşecek. Bu sayede festivale katılamayan sinemaseverler de festivali yerinden takip etmiş kadar olacak. Sundance.org'tan bütün yayınların takip edilebilecek olmasının yanı sıra, "Post-Truth and Consequences", "Power of Story: The New Climate", "Power of Story: Art of Episodic Writing" gibi etinlikler ve ödül törenleri canlı yayınla sosyal medyadan seyircilerle buluşturulacak. Ödül töreninin sunuculuğunu Jessica James üstlenecek.

Bu yılın jürisi de bir hayli sağlam! Amerikan Yapımı Dram Seçkisi'nin jürisinde Gael García Bernal, Peter Dinklage, Jody Hill, Jeannine Oppewall ve Jacqueline Lyanga bulunurken, Dünya Sineması Dram Seçkisi jürisinde ise Nai An, Sonia Braga ve Athina Rachel Tsangari yer alıyor.

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olmuş, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında olan festivalde gösterilecek kısa filmlerden üçü internet üzerinden izlenebiliyor; Shakespeare'in Othello'yu yazarkenki niyetinin peşine düşen Dear Mr Shakespeare, bir insanla vahşi geyik sürüsünün arkadaşlığını anlatan Deer Squad: The Movie ve gizli bir ortaklığı temel alan Project X...

Günlük programını internet üzerinden takipçilerle gün gün paylaşan festivalin bugünkü gösterim programında merak uyandıran The DiscoveryLady Macbeth ve Landline gibi yapımlar yer alıyor. Festivalin bu yılki seçkisinde aynı zamanda Person to Person, XX, The Big Sick, Golden Exits, Beach Rats, The New Radical ve I Don’t Feel at Home in This World Anymore gibi filmler dikkat çekiyor.

sundance film festival festival sundance film festival bağımsız filmler deryası sundance film festivali 2017