2. Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

Çekmeköy Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası kısa film yarışmasına başvurular başladı.

"İhanet ve Direniş-15 Temmuz" temalı "2. Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması"nın detayları, Adile Sultan Saray'ında gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.

Toplantıda konuşan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, 15 Temmuz'un, unutulmaması gereken önemli bir tarih olduğunu ve yarışmanın da bu minvalde gerçekleştirildiğini söyledi.

Poyraz, bugüne kadar gençleri yanlış tanıdıklarını ifade ederek, "Bizlere hep, sosyal medyayla uğraşan, ülkemizin sorunlarıyla ilgilenmeyen bir gençlik lanse edildi. Böyle algıladık ve bize böyle algılatıldı fakat 15 Temmuz'da gördük ki bu gençlik tanka, silaha, topa karşı vücudunu bu ülke için siper edecek kadar yüce bir gençlikmiş. O yüzden bu yarışmaya gençler başta olmak üzere, her yaştan vatandaşların katılmasını bekliyorum." diye konuştu.

Filmlerin yüzde 10'luk kısmında 15 Temmuz'a ait görüntü ve fotoğrafların kullanılabileceği bilgisini veren Poyraz, "Eğer medyada çıkan görüntülerden kısa filmler ortaya çıkarsa, eserler özgün olmaz. Bu yüzden böyle filmler elenecektir. Onun için inanıyorum ki güzel eserleri izleme imkanımız olacak. Biz bu eserleri derleyip, daha sonra uzun metrajlı filmler yaparak, sinemalarda veya farklı kulvarlarda milletimize göstermiş oluruz." ifadelerini kullandı.

- "Sinemanın, sahnenin değer, insan ve barış merkezli olması gerektiğine inanıyoruz"

Yarışmanın Proje Koordinatörü Şahmettin Yüksel de sinema, televizyon, tiyatro gibi görsel sanatların 20. yüzyılın en büyük propaganda ve iletişim araçları haline geldiğini dile getirdi.

Yüksel, savaşların artık televizyon, filmler ve diziler aracılığıyla yürütüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

"Biz sinemayı ve sahneyi önemsiyoruz. Sinemanın ve sahnenin değerler, insan ve barış merkezli olması gerektiğine inanıyoruz. 15 Temmuz'da gerçekleşen bu tarihi olaydan hareketle, kısa film yarışmamızın konusunu 'ihanet ve direniş' olarak belirledik. Ülkemiz için büyük önem taşıyan bu olayın tema olarak belirlenmesi, birçok sinema sanatçısının olayın sıcaklığıyla eserler üretmesini sağlayacaktır."

- "15 Temmuz Osmanlı ruhu demektir"

Yarışmanın jüri üyelerinden, yönetmen ve yapımcı Mesut Uçakan ise 15 Temmuz'da gösterilen direnişi, "15 Temmuz, o gün yaşananları sadece görüntü olarak anlatmak değil, o ruhu anlatmak demektir. Biz o dönemden beri bu ruhu anlatmaya çalışıyoruz. 15 Temmuz ana ruhu demek, Osmanlı ruhu demektir. Bizim bütün medeniyetimizde süregelen kendi insan tipimizin, doğru yürüyen insan tipimizin ruhunu anlatabilmek demektir." sözleriyle değerlendirdi.

Uçakan, yarışmanın farklı boyutlara taşınması gerektiğini aktararak, "Sadece kısa film değil, daha büyük ve geniş haliyle uzun metraj düzeyde de uluslararası çapta yarışmalara çok ihtiyacımız var. Sinema alanındaki en büyük boşluklarımızdan birinin de festival sektörü olduğunu unutmamalıyız." dedi.

Yarışma programı kapsamında önemli tarihler;

Yarışma Başlangıç Tarihi: 19 Ocak 2017
Yarışma Son Başvuru Tarihi: 2 Haziran 2017
Ödül Töreni: 13 Temmuz 2017 - Haliç Kongre Merkezi

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü 30 Bin TL
İkincilik Ödülü 20 Bin TL
Üçüncülük Ödülü 15 Bin TL
Şehit Ömer Halisdemir Özel Ödülü 12 Bin TL
Jüri Özel ödülü 10 Bin TL
Mansiyon (5 Film için) 25 Bin TL
Toplam Ödül Miktarı 112 Bin TL

çekmeköy çekmeköy uluslar arası kısa film çekmeköy belediyesi 15 temmuz ihanet ve direniş