World Press Photo 2017 - Hayatın İçinden Film Gibi Kadrajlar

İşte insanlığın büyük filminden 2017 sahneleri ve hikayeleri. Dünya Basın Fotoğrafları ödülleri sahiplerini buldu.

1. Daniel Berehulak / The New York Times

Daniel Berehulak / The New York Times

Uyuşturucu şüphelileri olarak görülen mahkûmlar Filipinler'in Manila kentindeki bir polis karakolunda tutuklu halde bekliyor. Çaresizlik diz boyu, ama renkler ve kompozisyon muhteşem.

2. Laurent Van der Stockt / Le Monde

Laurent Van der Stockt / Le Monde

Fotoğraf Irak Özel Hareket Gücü 2 Kasım 2016'da Musul ilçesi Gogjali'deki evlerde arama yaparken çekilmiş. Gariban evinde çocuklardan biri bu yaşta hayatın anlamını sorgularcasına kapıdan bakarken küçük kızın dehşeti ise objektifi delip geçiyor.

3. Sergey Ponomarev / The New York Times

Sergey Ponomarev / The New York Times

Qayyara'daki petrol alanları arka planda yanıp tutuşurken Musul'daki savaştan kaçan bir aile. Koca bir milleti dünyaya dilenci olarak dağıtan Suriye savaşında, gökyüzünü kaplayan kara bulutlar halen kaybolmuş değil.

4. Valery Melnikov / Black Days Of Ukraine

Valery Melnikov / Black Days Of Ukraine

Ukrayna / Luhanskaya köyüne düzenlenen bir hava saldırısı sonucu yok olan ateşler içindeki evlerinden kaçan bir çift. Adamın evinin haline bakışı mı daha acı, yoksa kadının kendi yuvasından can havliyle kaçmaya çalışması mı çözemedim.

5. Hossein Fatemi / Panos Pictures

Hossein Fatemi / Panos Pictures

Fatemi yıllarca İran'ın karmaşık toplumunun her kesimini belgelemeye ve günlük yaşamın daha az gözlemlenen alanlarını bilinenler ile örtüştürmeye çalışmış. Bu fotoğraf birlikte dans eden iki İranlı genç kadını gösteriyor. İran deyince hangimizin aklına böyle bir sahne gelebilir ki ?

6. Amber Bracken / Bağımsız

Amber Bracken / Bağımsız

Fotoğraf ABD Cannon Ball yakınlarında karayolunda polis ablukası sırasında biber gazı yiyen bir arkadaşın magnezyum sütü ile tedavisi sırasında çekilmiş. İnsanın insana neler yapabileceği hakkında bir ders vermek istesek, bu sahne herhalde yalnızca dersin giriş konusu olabilirdi.

7. Kai Oliver Pfaffenbach / Bağımsız

Kai Oliver Pfaffenbach / Bağımsız

Jamaika'lı Usain Bolt Rio de Janeiro'daki 2016 Olimpiyatları'nda 100 metrelik yarı final sprintini kazanırken rakiplerine bakıp gülümsüyor. Adam sanki sadece koşmak için gelmiş bu gezegene.

8. Brent Stirton / National Geographic

Brent Stirton / National Geographic

Mozambik'te Kruger Ulusal Parkı sınırında yakalanan iki kaçak gergedan avcısı, biri 19 , diğeri ise 28 yaşında. Tutuklanmışlar ve polisin işlem yapmasını bekliyorlar. Hayvan kadar tüfeğin ucuna tak susturucuyu, dağda bayırda dal gergedanlara oh valla. Kelepçe yakışmış arkadaşlara.

9. Ami Vitale / National Geographic

Ami Vitale / National Geographic

Bu fotoğraf ise Wolong Tabiatı Rezervi'ndeki bir koruma merkezinde büyük bir yabani bölge içerisinde keyfine bakan 16 yaşındaki dev panda Ye Ye'yi gösteriyor. Ne savaş umrunda, ne ekonomik kriz, ne mülteciler. Sen yaprağını ye kardeşim, hiç çıkma oradan. Dışarısı karışık.

10. Francesco Comello / Bağımsız

Francesco Comello / Bağımsız

Rusya'da Ortodoks dininde rahipliğe girmek için önce ya keşiş olmanız yada evlenmeniz gerekir. Burada Vladimir, Vittoria ile evleniyor. Evlenmek mi daha mantıklı keşiş olmak mı, bu da tartışmaya açık bir konu tabi.

11. Tomas Munita / Bağımsız

Tomas Munita / Bağımsız

Kamyon, Fidel Castro'nun küllerinin taşınmasına şahitlik etmek için gelen öğrencileri evlerine geri götürüyor. Kamyonun tasarımında gizli olan amaç, içerisine yerleştirilen canlı-cansız nesneleri A noktasından B noktasına ulaştırmak. Ben böyle anladım.

İki kardeş Olga ve Adelina Lim Hi, Küba'da soyları başka milletlerle karışmayan az sayıda Kore kökenli torunlardan. Küba'da Korelilerin ne aradığı konusu bir yana, soyunuzu korudunuz da ne oldu bunu anlamış değilim.

13. Ve Yarışma Birincisi "Malesef" Türkiye'den: Burhan Özbilici

Ve Yarışma Birincisi "Malesef" Türkiye'den: Burhan Özbilici

Cesaretiyle alkışı hak eden Burhan Özbilici'nin Rus Büyükelçisinin katledilmesi sırasında çektiği bu fotoğraf, World Press Photo 2017'nin birincisi oldu. Herhangi bir şeyde birinci olmak tabi güzel bir şey o ayrı da, büyükelçiye ve ailesine yazık oldu vesselam.