Sinema Tarihinin Unutulmayan Filmleri İle İlgili 12 İlginç Bilgi

Belki bazılarını duydunuz belki de ilk defa öğreneceksiniz... Fakat aşağıda okuyacağınız 12 gerçek, sinemanın tarihini etkileyen, sinemacılara ilham veren şeylerin yanında bir takım ilginç bilgileri de içeriyor. İşte sinemanın kıyıda köşede kalmış ilginç bilgileri sizlerle...

1. Açlık Oyunları

Açlık Oyunları

Açlık Oyunları filmi ilk üç gününde Lionsgate yapımları arasında en yüksek hasılatı kazanmıştır.

2. Karayip Korsanları

Karayip Korsanları

Johnny Depp, Karayip Korsanları: Gizemli Denizler filminde oynamak için 75 milyon dolar almış ve bir film için en çok ücret alan oyuncu olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

3. Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

1971 yılında çekilen Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminde Charlie karakterini canlandıran Peter Ostrum, dünya çapında tanınan büyük bir yapımda yer almış olsa da hayatı boyunca başka bir filmde oynamamıştır.

4. Er Ryan'ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

Baş rollerinde Tom Hanks, Vin Diesel, Adam Goldberg ve Matt Damon‘ın yer aldığı Er Ryan’ı Kurtarmak filminin çekimleri için oyuncuların hepsine askerlik eğitimi verilmiştir.

5. Harry Potter

Harry Potter

Harry Potter serisinin son filminde, kötü olarak bilinen Snape karakterinin aslında Harry’i koruduğu ortaya çıkmıştır. Onu korumasının sebebi ise bu karakterin, Harry Potter’ın annesi olan Lily Potter’a eskiden beri aşık olmasıdır. Film çekimleri boyunca, Snape karakterini oynayan Alan Rickman haricinde bu gerçeği bilen kimse olmamıştır.

6. Yüzüklerin Efendisi (Kralın Dönüşü)

Yüzüklerin Efendisi (Kralın Dönüşü)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi, 11 dalda Oscar adayı olmuş ve ödüllerin hepsini kazanmıştır.

7. Spırıted Away

Spırıted Away

Spirited Away (Ruhların Kaçışı) filmi, En İyi Animasyon Oscar‘ını kazanan ve batıya ait olmayan tek film olmuştur.

8. Paranormal Actıvıty

Paranormal Actıvıty

Son yılların en sevilen korku filmlerinden biri olan Paranormal Activity sadece 15 bin dolara çekilmiştir. Gişede kazandığı hasılat ise 210 milyon dolar olmuştur.

9. Testere

Testere

İlk Testere filmi sadece 18 günde çekilmiştir.

10. Sean Connery

Sean Connery

Usta oyuncu Sean Connery; Matrix, Yüzüklerin Efendisi, Jurassic Park ve Indiana Jones filmlerinde oynamayı reddetmiştir.

11. Darth Vader

Darth Vader

Orijinal Star Wars filminde, en önemli karakterlerden biri olan Darth Vader sadece 12 dakika görünmüştür.

12. Titanic

Titanic

Titanic filminde Kate Winslet‘ın kara kalem resmini aslında yönetmen James Cameron çizmiştir.

Sinema Tarihinin Unutulmayan Filmleriyle ilgili 12 İlginç Bilgi Açlık Oyunları Karayip Korsanları Charlie'nin Çikolata Fabrikası Er Ryan'ı Kurtarmak Harry Potter Yüzüklerin Efendisi (Kralın Dönüşü) Spırıted Away Paranormal Actıvıty Testere Darth Vader Sean Connery Titanic