Schindler'in Listesi Filminin 13 Unutulmaz Sahnesi

Bir insanlık ayıbı olan Yahudi soykırımının en acı halini beyazperdeye aktaran, 1994 yapımı olmasına rağmen siyah-beyaz bir film olan Schindler'in Listesi filminden hafızalara kazınmış 13 unutulmaz sahneyi bu yazımızda listeledik...

1. Kırmızı Paltolu Kız

Kırmızı Paltolu Kız

Filmin afişinde de yer alan bu kırmızı paltolu küçük kız, ne olduğundan habersiz ailesini arar. Ardından da korkup evinde yatağının altına saklanır. Baştan sona siyah beyaz olan bu filmde yalnızca bu küçük kızın kırmızı paltosu renkli gösterilmektedir. 

2. Yaşlı Adam Vurulur

Yaşlı Adam Vurulur

Bay Schindler'in fabrikasında çalıştırdığı yaşlı bir Yahudi işçi, sokakta herkesle birlikte çalışırken fark edilir. Adam gerekli bir işçi olduğunu söyleyip onları ikna etmeye çalışsa da, vurularak öldürülür. 

3. Stern Arabalara Bindirilir

Stern Arabalara Bindirilir

Yahudi bir muhasebeci olan Stern, fabrika açan Schindler'in yanında çalışmaktadır. Onun da kampa götürülmek üzere olduğunu fark eden Schindler onu bulup oradan kurtarır. 

4. Vur Onu!

Vur Onu!

Kampın yakınlarına bir yere bir baraka yapımının hatalı olduğunu söyleyen Yahudi bir mühendis kadın, temelin yanlış olduğunu, sökülüp yeniden yapılması gerektiğini, aksi takdirde barakanın çökeceğini söyler. Kadını dinleyen asker birkaç adım ilerler ve arkasını döndüğünde bu emri verir: "Vur Onu!" 

5. Bayan Dresner?

Bayan Dresner?

Yahudi gördüğünde düdük çalmak üzere görevlendirilen küçük bir çocuk. Onu ihbar etmek için düdüğü çaldıktan sonra arkasına dönüp tekrar baktığında bu kişinin okuldaki arkadaşının annesi olduğunu fark eder ve onu askerden saklayarak yardım eder. 

6. İnsan Avı

İnsan Avı

Filmde bir asker kampın tam karşısında olan dairesinin balkonunda sigara içerken eline tüfeği alır ve insan avına başlar. Gözüne kestirdiği insanları nişan alır ve onları öldürür. 

7. Bir Türlü Vurulmayan Adam

Bir Türlü Vurulmayan Adam

Bay Schindler'in fabrikasında çalışan bir işçinin daha kısa sürede çalışabilecekken bu sürede daha az ürün hazırlaması üzerine askerler onu öldürmeye karar verir. Ama şans o ki silahlar ateşlemez, adamı bir türlü öldüremezler. 

8. Amon'un Aşkı

Amon'un Aşkı

Schindler'in Listesi filminin kötü adamlarından biri Amon. Yahudileri bir fareden farksız olarak gören Amon, yanında çalışan Yahudi kadına aşık olur ama tabi bunu kendine bile itiraf edemez. 

9. Sonra Döver

Sonra Döver

Amon tam bu kıza yaklaşacakken kendine ona aşık olmayı yediremeyip onu bir güzel döver. 

10. Yahudiler'in Vagonlarına Su

Yahudiler'in Vagonlarına Su

Filmin bir sahnesinde vagonların içinde günlerdir ayakta aç ve susuz giden Yahudilerin su çağrısına sessiz kalamayan Schindler onlara hortumla su vermelerini ister. Çaresizce onlara yardım etmek isteyen Bay Schindler'in elinden bu kadarı gelmektedir. 

11. Schindler'in Listesi

Schindler'in Listesi

Filme de adını veren bu listede Schindler, o güne kadar kazandığı bütün parayı daha fazla işçinin hayatını kurtarabilmek için kullanır, listeye mümkün olduğunca fazla isim yazdırmanın yollarını arar. 

12. Gaz Yerine Su

Gaz Yerine Su

Kampta kalan kadınlar o güne kadar duşa götürülen insanların başına gelenlerle ilgili birçok şey duymuştur. Saçları kesildikten sonra duş odalarına götürülen kadınlar gaz verilip öldürüleceklerini zannederler. Bir anda yukarıdan suların gelmesiyle biraz olsun rahatlarlar. 

13. İki İnsan Kurtarır

İki İnsan Kurtarır

Kazandığı paralar sayesinde birçok Yahudi işçinin hayatını kurtaran Bay Schindler,en sonunda o güne kadar çarçur ettiği paralarla daha fazla insanın hayatını kurtabileceğini düşünüp pişmanlıktan kahrolur. Yakasındaki rozetin altın olduğunu ve iki insan daha kurtarabileceğini söylediği bu sahne, filmin unutulmaz sahnelerinden. 

schindler'in listesi sahneleri schindler'in listesi resimleri oskar schindler