Rus Sinemasının 5 Yönetmeni ve Efsanevi Filmleri

Rusya sineması, aslında Sovyet Rusya demek daha doğru olur ki zamanın filmleri efsaneleşmiş ve günümüzü aşmıştır. Şimdilerde ticaret anlayışı içinde ilerleyen bu sektörde konuşma sırası Rusya’ya pek gelmiyor gibi. Yıllar önce topraklarından çıkan dehaların filmlerinin meyvelerini belki daha hala yemekteler.

Biz de farklı diller ve anlatımlar arayışı içinde olan izleyicilere Rus yönetmenlerin filmlerinden örnekler sunuyoruz.

1. Andrey Tarkovski (1932-1986)

Andrey Tarkovski (1932-1986)

Offret/Kurban – 1986

Offret, Tarkovski’nin son filmi olma özelliğinin yanı sıra, diğer filmlerine nazaran daha sade bir anlatıma sahip varoluşçuluk düşüncesine dair ipuçlarının olduğu, sanatsal anlamda yaratıcılığını sonuna kadar kullandığı filmdir. Yönetmen bu filmi ile insanların kendisine biraz daha yaklaşmasına izin vermiş gibi.

Stalker/İz Sürücü – 1979

İnsanı aşan bir dille – Bu ‘Bölge’ ye girmek yasaktır!

2. Sergei M. Eisenstein (1848-1948)

Sergei M. Eisenstein (1848-1948)

Bronenosets Potemkin/Potemkin Zırhlısı – 1925

Film kendi içinde  kocaman bir devrim barındırır. İzlemeden önce filmi anlamak adına ve filmin ehemmiyeti açısından küçük bir araştırma yapmak yararınıza olacaktır.

Ivan Groznyy/Korkunç Ivan – 1944

Üç bölümden oluşan film, zamanında Stalin nişanı ile ödüllendirmiş fakat 2. bölümün anlatıldığı film politik nedenlerden dolayı devlet tarafından onaylanmamış, Stalin tarafından reddedilmiştir.

3. Nikita Mikhalkov (1945- )

 Nikita Mikhalkov (1945- )

12 – 2007

Bir cinayet davasını konu alan film, izleyicisine Çeçen-Rus vahşetinden de örnekler sunuyor.

Utomlyonnye Solntsem/Güneş Yanığı – 1994

Film, devrime tüm kalbi ile bağlı, idealist bir Albayın ailesi ile beraber yazlık evlerinde sakin geçen bir gününü anlatır. Aynı zamanda film Cannes Film Festivali’nde ”Jüri Büyük Ödülü’nü” ve ”Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü” kazanmıştır.

4. Andrey Konchalovskiy (1937-)

 Andrey Konchalovskiy (1937-)

Duet For One/Tek Kişilik Düet – 1986

Ünlü kemancı Julie Andrews MS hastalığına yakalanmıştır ve orkestra arkadaşları ile konser hazırlığındadırlar, fakat bazı şeyler ters gitmektedir.

Dom Durakov/Deliler Evi – 2002

Çeçenistan sınırında bir klinikte tedavi gören Janna, klinikteki vaktini hastalara akordiyon çalarak geçirmektedir. Savaş ortamından yalıtılmış halde yaşayan bu insanlar bir gün beklenmedik bir olayla baş başa kalır.

5. Aleksandr Sokurov (1951- )

 Aleksandr Sokurov (1951- )

Mat i Syn/Anne ve Oğul – 1997

Ağır bir akışa sahip film, bir anne ve oğlu arasındaki hayat boyu süren bağı ve ilişkiyi anlatır.

Russkiy Kovcheg – 2002

Seyirciye Rus Kültürü ile ilgili fikirler veren film, tek planda çekilme özelliği ile bir ilktir.

rus sineması sovyet sineması rusya sineması en iyi rus filmleri tarkosvski andrey tarkovski tarkovski sineması Eisenstein sineması sergei eisenstein filmleri tarkovski filmleri potemkin zırhlısı korknuç ivan ivan groznyy güneş yanığı filmi Andrey Konchalovskiy filmleri Aleksandr Sokurov filmleri