Irkçılık Teması ile Hafızalarda Yer Etmiş 11 Film

Bir insanlık ayıbı olan ve dünyanın her yerinde renginden, dininden ya da geldiği yerden dolayı insanların neler çektiğini bir tokat gibi insanın yüzüne vuran 11 filmi bu yazımızda listeledik...

1. Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek

Irkçılık gerçeğini ve insanların gördüğü zulümleri insanın yüzüne tokat gibi vuran, bu alanda yapılmış en iyi filmlerden biri. Zamanında zencilere nasıl korkunç bir bakış açısıyla bakıldığı ve siyahilerin nasıl ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü kendi gözlerinizle göreceksiniz. 

2. Direniş

Direniş

Yahudi ve Nazi Almanya'sı arasında geçen olayları konu alan bugüne kadar yüzlerce film yapıldı.Direniş de üç Yahudi kardeşin Nazilere karşı savaşan bir Rus direnişçi gruba katılmasını konu alıyor. 

3. Mor Yıllar

Mor Yıllar

1985 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Siyahi bir kızın bir erkeğe satılması ile gelişen olayları konu alıyor. 

4. Köpekleri Vurmak

Köpekleri Vurmak

Ruan'da yaşanan bir iç savaşı ve iki farklı ırkın birbiriyle olan savaşını konu alan, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. 

5. Unutulmaz Titanlar

Unutulmaz Titanlar

Amerika'da ırkçılığın oldukça yoğun yaşandığı yıllarda geçen filmde siyahi bir koçun okulun futbol takımının başına gelmesiyle yaşanan olayları konu alıyor. 

6. Schindler'in Listesi

Schindler'in Listesi

Ne zaman ırkçılık, holokost sözcükleri geçse aklıma hep bu film gelir. Bu alanda yapılmış en başarılı filmlerden. İnsana insanlığını bir kez daha sorgulatan, insanlığın ne kadar alçalabileceğini gösteren harika bir film.

7. Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Bir Yahudi kampındaki Yahudi bir çocuk ile Alman bir asker babanın oğlunun arkadaşlığını konu edinen, olaylara çocukların gözünden bakan güzel bir film. Filmin sonunda ağlamamak ise oldukça zor. 

8. Yeşil Yol

Yeşil Yol

Yayınlandığı dönemde büyük ses getiren filmde siyahi bir adam tecavüz suçu ile idama mahkum edilir. İdam günü yaklaştıkça bu siyahi adamın masumiyeti de yavaş  yavaş ortaya çıkmaktadır. 

9. 12 Yıllık Esaret

12 Yıllık Esaret

Kölelik ile ilgili çekilen en iyi filmlerden. 2000'li yılların ırkçılık ve kölelik temalı en iyiler listesinde ilk 3'e giren bu filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz. 

10. Otel Ruanda

Otel Ruanda

Bir dönem Ruanda'da yaşanan savaşı konu alan, oldukça başarılı bir film. Filmde bir otelde çalışan aile babasının kasabada yaşayan birçok kişinin hayatını kurtarma mücadelesi konu alınıyor. 

11. Amistad

Amistad

Filmin bir sahnesinde siyahi köleler ayaklarından birbirlerine bağlanarak denize atılıyor. İşte bu sahnesi ile ırkçılığın ne kadar aşağılık bir durum olduğunu gözler önüne seriyor. 

kölelik ile ilgili filmler ırkçılık ile ilgili filmler en iyi ırkçılık filmleri holokost filmleri köle filmleri