IMDb’nin En iyi 10 Macera Filmi

Sinema severlerin en çok takip ettiği film verilerine yer veren IMDb, kullanıcılarının oylarıyla da çeşitli listeler oluşturmaktadır. Bu listelere göre, en yüksek oy almış korku, komedi, dram ya da macera filmlerini bulabilir ve izleyeceğiniz filmlerin listelerini buradaki sıralamalara göre de oluşturabilirsiniz. İşte o listelerden birini, en iyi macera filmlerini sergileyeceğimiz bu yazıda, eğer macera filmi izlemek istiyorsanız bu en iyi 10 filmden birini izlemek için değerlendirebilirsiniz.

1. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

En iyi 10 macera filmi arasına üçlemeninüçünü de sokmayı başarmış olan Yüzüklerin Efendi serisinin bu üçüncü filminde,Sauron’un orduları büyümektedir. Frodo halen yüzüğü yok etmek içinyolculuktadır. Bu zorlu yolculuk gittikçe daha da zorlaşmaktadır. 

2. The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring

 The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring

Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya’ya kan veölümden başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerden birisi üretiminden yıllaryıllar sonra ortaya çıkmıştır. Bu yüzüğün yapabileceklerini dehşetle öğrenenFrodo da yüzüğü yok etmek için yola çıkar. Fakat elbette ona engel olmayaçalışanlar da vardır. 

3. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

 Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

Bu sefer de Star Wars serisinin ikincifilmiyle karşı karşıyayız. Bu ikinci filmde İmparator Darth Vader, asileribaskıyla kendi egemenliği altına almaya çalışmaktadır. Bunun için casuslarınyerini tespit etmeye çalışır. Luke, serinin bu ikinci filminde Yoda’yı bulupJedi eğitimini tamamlamak istemektedir. Luke, Han Solo ve Prenses Leia,İmparator’u yenebilecek midir?

4. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

 The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

Yüzük Kardeşliği filminin devam filmi olan İkiKule’de, konu aslında kaldığı yerden devam etmektedir. Üçlemenin bu ikincifilminde, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonrabaşlarına gelenler anlatılmaktadır. Bu ikinci film, üçlemenin en heyecanlıfilmidir denebilir. Film 2 Oscar kazanmıştır.

5. Star Wars (1977)

 Star Wars (1977)

Sinema tarihinin en kült filmlerinden biriolan bilim kurgu filmi Star Wars, Eski Cumhuriyet’in savunucuları PrensesLeia’nın mesajını droid R2-D2 ve C3-PO tesadüf eseri genç pilot adayı LukeSkywalker’a ulaştırırlar. Amaç, bu mesajı Obi Wan Kenobi adlı yaşlı keşişegötürmektedir. Bir yandan kötü Lord Vader inşa etmek istediği “Ölüm Yıldızı”adlı gemisinin planlarını aramaktadır. 

6. Interstellar (2014)

Interstellar (2014)

Artık dünyanın uzay araştırmalarını birkenara bıraktığı bir dönemde, bir zamanlar bilim insanı olarak kariyeri olanCooper, şimdi geniş mısır tarlalarında çiftçilik yapmaktadır. Çocuklarına dababası Donald ile birlikte bakmaktadır. Çocuklarından özellikle Murph adındaki10 yaşındaki kızı oldukça zeki ve bilime meraklı bir kızdır. Cooper’ınkarşısına bir gün kariyeriyle ilgili bir fırsat çıkar. Üstelik bu fırsat tümdünyayı da ilgilendirecek boyuttadır. 

7. Raiders of the Lost Ark (1981)

 Raiders of the Lost Ark (1981)

Amerikan hükümet, arkeolog Dr. IndianaJones’u Ark of the Conenant’ı bulmak için görevlendirir. Bu Ark’ta, birtakımkutsal güçler olduğuna ve ünlü 10 Emir’i barındırdğına inanılmaktadır. Fakataynı arkın peşinde Hitler’in ajanları da vardır. 

8. Back to the Future (1985)

 Back to the Future (1985)

Zamanda yolculuğu işleyen filmde, yıllardırbir zaman makinesi icat etmeye çalışan hafif çılgın Dr. Brown ve ona hayranlıkbesleyen genç Marty’in hikayeleri işlenmektedir. Dr. Brown, sonunda zamanmakinesini yapmayı başarır ve Marty’i geleceğe göndermek ister. Fakat birtakımtalihsizliklerden ötürü Marty geçmişe gider. Burada da karışmaması gerekenolaylara müdahale ettiğinden aslında kendi doğumunu bile tehlikeye atan Marty,film boyunca yaptığı bu hatayı düzeltmeye çalışır. 

9. Das Boot (1981)

Das Boot (1981)

Film, İkinci Dünya Savaşı zamanındageçmektedir ve bu dönemdeki savaş dramını konu almaktadır. Bir savaş gemisindegeçen filmde, mürettebat savaşı ve genel olarak insan kavramını sorgulamayabaşlarlar. Savaşan askerlerin psikolojisine değinen film, duygusuz savaşfilmlerinden kendisini ayırmaktadır.

10. North by Northwest (1959)

 North by Northwest (1959)

Alfred Hitchcock’un filmi olan North byNorthwest, yanlış zamanda yanlış yerlerde bulunan talihsiz bir adamınhikayesini anlatmaktadır. Aslında reklamcı olan Roger Tornhill, casus sanılarakiki başka casus tarafından kaçırılır. Onlar tarafından öldürülmek üzereyken budurumdan son anda kurtulan Roger, talihsizliğin onun peşini yine bırakmamasıylabu sefer işlemediği bir cinayetin baş faili konumunda kalır. 

North by Northwest (1959) Das Boot (1981) Back to the Future (1985) Raiders of the Lost Ark (1981) Interstellar (2014) Star Wars (1977) The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980) The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) IMDb’nin En iyi 10 Macera Filmi IMDbnin macera filmleri film haberleri film haberi macera filmleri macera film haberleri