IMDb Sıralamasında En iyi 10’da Yer 10 Muhteşem Dram Filmi

Bazen hangi filmi izlesek diye karar veremeyiz. Beğenilmemiş bir filmi izlemek zaman kaybı olarak gelebilir. Bu sebeple tavsiye edilen filmlere yönelebiliriz. İşte tavsiyelerine en çok güvendiğimiz yerlerden biri de IMDb ve IMDb’de film severlerin oylarıyla ilk 10’a yerleşmiş olan ve 1957’den daha eskiye dayanmayan 10 izlediğinize asla pişman olmayacağınız dram filmi...

1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli- (1994)

 The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli- (1994)

Karısını öldürmekten suçlanan Andy’inhapishanede haksız yere geçirmek zorunda olduğu ama yine de umudunu hiçkaybetmediği ve bu haliyle diğer mahkumlara da örnek olduğu yaşamıanlatılmaktadır. 

2. The Godfather – Baba (1972)

 The Godfather – Baba (1972)

40’lar ve 50’lerin Amerika’sında geçen film,bir İtalya mafya ailesinin hayatını işlemektedir. Bu destansı filmin IMDb puanı9,2’dir.

3. The Godfather: Part II- Baba 2 (1974)

 The Godfather: Part II- Baba 2 (1974)

IMDb puanı yine 9,0 olan bu film, 1972 yapımıBaba filminin devamı niteliğindedir. Film önceki filmden daha başarılı bulunanaz sayıda devam filmi niteliği taşımaktadır. 6 dalda Oscar kazanan bu filmde,New York’un yerel mafya liderlerinden biri öldürülünce korkulan biri hale gelenCorleone’ın hayatı anlatılmaktadır.

4. The Dark Knight- Kara Şövalye- (2008)

The Dark Knight- Kara Şövalye- (2008)

IMDb puanı 9,0 olan film, Gotham’da Batman,Teğmen Gordon ve Savcı Harley Dent’in bir araya gelerek suçluların sayısınınazaltıldığı bir dönemde, bu düzeni bozacak olan Joker ortaya çıkar. Gotham, busebeple yeniden eski karmaşa dolu günlerine dönmek üzere bir hale gelir. Batmanyeniden şehri suçlulardan arındırmaya çalışırken bir yandan da kendi görevininters teptiğinden korkmaktadır.

5. 12 Angry Men -12 Öfkeli Adam- (1957)

 12 Angry Men -12 Öfkeli Adam- (1957)

IMDb puanı 8,9 olan 12 Angry Men filminde,Latin Amerikalı bir gencin babasını öldürme suçundan yargılanması sırasındasuçluluğuna ya da suçsuzluğuna karar verecek jüri üyelerinin aralarındakikonuşmalar işlenmektedir. Gencin suçsuz olduğuna dair kanıtlar daha güçsüzdür,görgü tanıkları vs. de gencin suçlu olduğunu göstermektedir. Fakat 12 jüriüyesinden biri bu gencin yine de suçsuz olduğuna inanmaktadır ve diğer jüriüyelerini buna ikna etmeye çalışır. 

6. Schindler’s List –Schindler’in Listesi- (1993)

 Schindler’s List –Schindler’in Listesi- (1993)

8,9 IMDb puanına sahip olan film, gerçek birhayat hikayesinden uyarlanmıştır. Filmde Oskar Schindler adlı Alman işadamının2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu bir fabrikada çalıştırdığı Yahudiişçilerin hayatlarını nasıl kurtardığı anlatılmaktadır. 

7. Pulp Fiction –Ucuz Roman- (1994)

 Pulp Fiction –Ucuz Roman- (1994)

Bir Tarantino filmi olan ve IMDb puanı 8,9olan film, sayısız ünlü ve başarılı oyuncuya ev sahipliği yapmaktadır.Birbirinden aykırı ve suça meyilli tiplerin hayatlarının kesiştiği bu filmde;hayatlarının heyecanını banka soygunculuğunda bulan Honey Bunny ve Pumpkin,patronları için tahsildarlık görevi yapmak maksadıyla birkaç sahtekar gencivurmakla sorumlu olan Vincent Vega ile Jules ve para karşılığı hile yapmayıreddeden cesur boksörün hayatlarını kader bir şekilde bir araya getirmiştir.

8. Fight Club –Dövüş Kulübü- (1999)

Fight Club –Dövüş Kulübü- (1999)

IMDb puanı 8,8 olan ve David Fincher’ın artıkkült haline gelmiş olan filmi Fight Club, sıradan bir hayata sahip ve sigortamemuru olan Jack’ın başlayan psikolojik sıkıntıları sebebiyle bir terapigrubuna katılması ve burada hayatını oldukça değiştirecek Marla Singer ve TylerDurden ile tanışmasını konu edinmektedir. Tyler Durden, Jack için her bakımdanoldukça iyi bir adamdır ve Jack’ın ideali konumundadır. Tyler sayesindetanıştığı Dövüş Kulübü filmin eksenini oluşturmaktadır.v

9. Forrest Gump (1994)

 Forrest Gump (1994)

IMDb puanı 8,8 olan Forrest Gump, düşükI.Q.’ya sahip Forrest Gump adlı karakterin hikayesini anlatmaktadır. Tesadüfeseri birçok önemli olaya tanıklık eden, birçok önemli kişiyle tanışanForrest’in, bu süreçte bir yandan da Jenny ile olan aşk hikayesini tanıkoluruz. 

10. One Flew Over The Cockoo’s Nest-Guguk Kuşu- (1975)

One Flew Over The Cockoo’s Nest-Guguk Kuşu- (1975)

IMDb puanı 8,7 olan bu filmin başrolünde JackNicholson’ı ve onun muhteşem oyunculuğunu görürüz. Tutuklu olarak cezaevindekalmamak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy, sonunda tımarhaneyegönderilmeyi başarır. Burada da göze batan davranışlarıyla dikkat çekenRandle’ı özellikle hastanenin hemşiresi Ratched, yakın takibe almaya başlar.Randle ile Ratched arasındaki gerilim, Randle’ın hastanedeki arkadaşlarınıniyileşmesi için hastaneye uymayan davranışları sergilemesiyle daha daartacaktır.

One Flew Over The Cockoo’s Nest-Guguk Kuşu- (1975) Forrest Gump (1994) Fight Club –Dövüş Kulübü- (1999) Pulp Fiction –Ucuz Roman- (1994) Schindler’s List –Schindler’in Listesi- (1993) 12 Angry Men -12 Öfkeli Adam- (1957) The Dark Knight- Kara Şövalye- (2008) The Godfather: Part II- Baba 2 (1974) The Godfather – Baba (1972) The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli- (1994) film haberleri film IMDb Sıralamasında En iyi 10’da Yer 10 Muhteşem Dram Filmi dram filmi dramatik film IMDv film sıralaması