Dağcılık Filmi İzlemek İsteyenler İçin 10 Öneri

Riskli ve tehlikeli bir spor olmasına rağmen tırmanırken ve özellikle zirvedeyken hissedilen o haz, insanları bu tehlikeli ve adrenalin dolu sporu yapmaya yöneltiyor. Daha önce yapmayanın anlayamayacağı, başka türlü bir tutku olan dağcılık üzerinde şekillenen ve mutlaka izlemenizi önerdiğiniz 10 dağcılık filmini sizler için listeledik...

1. Everest

Everest

Geçtiğimiz yıl beyazperdede izleyici ile buluşan ve sinemada izleyicinin üç boyutlu olarak izleyebildiği Everest filmi, gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Everest'te tırmanmak isteyen bir grup dağcının yoğun kar yağışı ile karşılaşmasını konu alan filmde oldukça güçlü bir kar fırtınası ve dağda yaşam mücadelesi sizi bekliyor. 

2. Zirvede Ölüm

Zirvede Ölüm

Biraz eskilerden bir film. 1975 yapımı olan film, IMDB'den 7.9 puan aldı. Ünlü bir romanın beyazperdeye uyarlanışı olan filmde bol aksiyon ve gerilim sizleri bekliyor. Film yayınlandığı dönemde 15 milyon hasılat elde etmişti. 

3. Kuzey Yamacı

Kuzey Yamacı

İkinci dünya savaşı döneminde geçen film, Almanya, Avusturya ve İsviçre ortak yapımı. Bir grup dağcının Avrupa'nın en büyük dağlarından birine tırmanmasını ve beraberinde gelişen olayları konu alan film yaşanmış bir olaydan esinlenmiştir. 

4. Boşluğa Dokunmak

Boşluğa Dokunmak

2004 yapımı Boşluğa Dokunmak filmi, 1985 yılında yaşanan bir olaydan esinlemiştir. Kimsenin tırmanamadığı bir dağa iki gencin tırmanmaya çalışması ile gelişen olayları konu alıyor. 

5. The Wildest Dream

The Wildest Dream

Everest'in hem tehlikeli hem de bir o kadar güzel oluşunu izleyiciye bir kez daha vurgulayan belgesel tadındaki bu filmde tehlikenin yanı sıra macera ve aşk da var. 

6. Öldüren Dağ

Öldüren Dağ

Bilim kurgu ve gerilim türlerindeki filmde müthiş bir dağ manzarası ve tehlike dolu bir hikaye sizi bekliyor. 

7. The Summit

The Summit

2012 yapımı film, gerilimin de olduğu başarılı bir dağ filmi. Karlarla kaplı muhteşem manzaralı bir dağa tırmanmak isteyen bir grup dağcının hikayesini konu alıyor. 

8. High Ground

High Ground

Himalaya Dağı'na tırmanan iki askerin hikayesini konu alan filmin IMDB puanı biraz düşük olsa da, dağcılık ve tırmanış filmlerinden hoşlananlar için önerebileceğimiz, aynı zamanda gerçek bir hikayeyi ekrana taşıyan belgesel tadında bir film. 

9. Dağcı

Dağcı

1993 yapımı film, yayınlandığı dönemde gişede rekor kırdı. Dağcılık ve tırmanış filmleri arasında yerini alan filmin başrolünde Sylvester Stallone var. 

10. Soğuk

Soğuk

Orijinal ismi Cold olan bu film, gerçek bir hikayeyi izleyiciye aktarıyor. Everest zirvesine çıkabilen ilk Amerikalı Cory Richards ve dağcı arkadaşlarının hikayesini konu alıyor. 

dağcılık filmleri en iyi dağcılık filmleri dağcılık filmleri tavsiye everest filmi