Oscar Ödülleriyle İlgili Bilmedikleriniz

Oscar ödülleri her zaman sinema dünyasının en kapsamlı organizasyonlarının başında yer almıştır.

Hollywood’un en iyi filmlerinin değerlendirilmesi sonucunda verilen Oscar diğer adıyla Akademi Ödülleri, bazı kesimler tarafından tarafsızlık ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle pek çok eleştiriyi beraberinde getirmiştir.

Oscar, birçok tartışmayı beraberinde getirse de, bir filmin niteliğini belirleme açısında önemli bir kıstas olarak kabul edilir.

1- Bir filmin Oscar' a aday gösterilmesi için hangi şartlar gerekmektedir?

-Bir filmin Oscar' a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması gerekmektedir.

- ABD'nin California eyaletinin Los Angeles şehrinde  en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerir. Tüm üyeler En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Akademi, 2007 itibariyle oy verecek 5830 üyeye sahiptir. Akademi üyeliği, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil etmek için 15 dala bölünmüştür. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yonetmenleri, film editorleri, müzik, yapımcılar, halkla iliskiler, kısa filmler ve animasyon, ses, gorsel efektler, yazarlar, belgeseller.

2- Big Five Oscar'ı kazanan filmler

Akademinin en prestijli kategorileri en iyi film, yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu ve senaryo kategorileridir. Bu beş kategorinin tamamında yüzü gülen sadece üç film var: Bir Gecede Oldu (Frank Capra – 1934), Guguk Kuşu (Milos Forman – 1975) ve Kuzuların Sessizliği (Jonathan Demme – 1991).

3- Oscar tarihinde taktik maktik yok diyip var olan tüm ödülleri alan filmler

Oscar tarihinde 11 dalda ödül kazanan üç film var: ‘Sandaletli aksiyonlarınatası’ Ben-Hur, Titanic ve Yüzüklerin Efendisi Bölüm 3: Kralın Dönüşü.                                      

4- Oscar ödülleri bazende şaşırttı

Oscar ödülleri bazen ilginç sonuçlara da neden olmuştur. Bundan en çoketkilenen ise usta yönetmen Steven Spielberg'tir. Ama kaybetmesi bile görkemli oldu. 11 dalda aday gösterilip bir tanesini bile   alamayan tarihteki tek film; dahi bir çocuğa ait "Mor Yıllar" filmidir.

5- Erkek oyunculuğa ambargo koyanlar

Hollywood'un en cool aktörü şüphesiz  Bay Jack Nicholson'dur. 12adaylık, 3 ödül. Bu arada The Shining‘ de adaylığı da yok. 

6- Öldükten sonra Oscar kazan ilk oyuncu

1956 yılındagösterime giren Devlerin Aşkı adlı filmde rol alan James Dean. ElizabethTaylorve Rock Hudson ile birlikte oynadığı filmle "En İyiErkek Oyuncu"dalında, ölümünden sonra Oscar'a aday gösterilen ilk oyuncu oldu.

7- Bunlar da bonus olsun

-Woody Allen. Yönetmen, senarist ya da oyuncu olarak tam 19 adaylığı var.Ama o hiç orada olmadı. Bir rivayete göre kazandığı ödülleri de asla almamış.Törenin gerçekleştiği Pazar akşamları başka bir yere sözü var. “Anneme Oscaraldığımı söylemeyin, o beni bir Big Band’de klarnetçi sanıyor.” diyor.

-Oscar ödülünü kazananlar heykelciği sadece 1$ bedeliyleAkademi’ye satabilirler. Ne ödül kazananlar ne de onların varisleri ödülü başkahiç kimse ve hiçbir kurulaşa satamazlar.

- 2010 yılından itibaren ödül kazananların konuşması 45 saniyeyigeçemez kuralı getirilmiştir.

-İkinci Dünya Savaşı’ndaki ABD askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa1943 yılında radyoda duyurulan törenler, televizyonda ilk defa 1953'teyayınlandı.

-Bugün Oscar Ödül Töreni 100’den fazla ülkede canlı olarak yayınlanmaktadır.

oscar academy awards dolby theatre oscar ödülleri 1929 Godfather oscar ödülleriyle ilgili bilinmeyenler fransız filmleri en iyi yabancı film