İstanbul Depremini Konu Alan 4 Film!

Çanakkale açıklarındaki sarsıntılardan sonra kaçınılmaz gerçekleri sinema filmleri ile sizlere hatırlatmak istedik !

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdiği bir demeçte en resmi ağızdan "bilim adamlarına göre İstanbul’da 10 yıl içerisinde en az 7 şiddetinde deprem olacağını" belirtmişti.

Bu açıklamaların üstünden çok fazla zaman geçmeden Çanakkale denizi açıklarında ve zaman zaman İstanbul'da da hissedilen sarsıntılar yaşandı. 

1) Yazı Tura

1999 yılında geçen 2 hikayenin filmidir. Biri göremeli futbolcu Şeytan Rıdvan , digeri İstanbul da babası ile yaşayan Hayalet Cevher .İkiside aynı zamanda askere gitmişler, Güneydoğuda cephede birlikte savaşmışlar. İkisininde askerden sonrası için beklentileri vardır. Rıdvan köyüne mayına basmış sağ bacağı kopmuş olarak döner.Ne sözlüsü nede arkadaşları bıraktığı gibi değildir. Cevher de aynı mayında sağ kulağını yitirmiştir.Ama en büyük yıkımı Marmara depreminde babasını enkaz altından çıkardıktan sonra yaşamıştır.

2) Küçük Kıyamet

İstanbul’da art arda yaşanan sarsıntılar, annesini depremde kaybeden Bilge üzerinde psikolojik rahatsızlıklar yaratmakta ve genç kadının ciddi travmalar yaşamasına neden olmaktadır. İki küçük çocuğu, eşi Zeki ve yeğenleriyle şehri terk ederek, olası İstanbul Depremi’ nden kaçıp bu “Küçük Kıyamet”ten kurtulmaya çalışan aile, gittikleri başka bir güney kasabasında bu kez başlarına gelen esrarengiz olaylar nedeniyle yine korkularıyla yüzleşirler.

3) Rüya

Mimari sanatını genç bir kadın gözünden anlatan Rüya filmi, Zaim’in dokuzuncu uzun metrajlı sinema filmi olma özelliğini de taşıyor. Filmde, gelenekten ve tarihten devraldığı mirası taşımaya çalışan; bir yandan da süreklilik içinde değişerek hayata devam etmenin peşinde olan mimar bir kadının hikayesi anlatılıyor.

4) Enkaz

İstanbul'un büyük kısmını yıkıntılar altında bırakan bir depremde enkaz altında kalmış Nisa, çaresizce kurtarılmayı beklemektedir. Barış ise doğada tek başına hayatta kalma deneyi çerçevesinde yaşadıklarını her gün videoya kaydetmektedir. Zaman geçtikçe anlaşılacaktır ki enkaz altında kalanın da, enkazdan çıkanın da iyileşemeyecek yaraları bulunmaktadır.

İstanbul Depremi Çanakkale Deprem Marmara Depremi Yazı Tura Küçük Kıyamet Rüya Enkaz fragman