Film ve Dizilerde Kullanıldıktan Sonra Popüler Hale Gelmiş Aksesuarlar

1990'lardan sonra dizi ve filmlerde oyuncular üzerinde canlandırmalarda kullanılan aksesuarlar, kıyafetler ve arabalar gençler ve aksesuar severler tarafından yoğun ilgi görmektedirler. Özellikle tarihi dizi ve filmlerde etkili olarak görünen aksesuarlar her zaman daha çok talep görmüşlerdir.

 Kar getiren televizyon program türünü son yıllarda yerli televizyon dizileri oluşturmaktadır.Her karaktere belirlenen imaj doğrultusunda yapılan nesneleştirmeler üzerinden birtakım seçimler yapılmaktadır. Televizyon dizilerinde ünlü karakterlerin ve güzellik ya da yakışıklılıkla özdeşleştirilen karakter bedenlerinin kullanıldığı reklamlarda beden nesneleştirilmektedir. Dizideki kostüm ekibi ve dizinin yaratıcılarının işbirliği ile çalıştığı bu seçimde, karakterler üzerinden marka imajı yaratılmakta ve izleyici etki altına alınmaktadır.   

1990'lardan sonra dizi ve filmlerde oyuncular üzerinde canlandırmalarda kullanılan aksesuarlar, kıyafetler ve arabalar gençler ve aksesuar severler tarafından yoğun ilgi görmektedirler. Özellikle tarihi dizi ve filmlerde etkili olarak görünen aksesuarlar her zaman daha çok talep görmüşlerdir. Bu ürünler televizyon dışında diğer kitle iletişim araçlarının ve sosyal medya sayesinde de popülerliğini arttırmaktadır.Dizideki karakterler, özenle seçilmiş nesnelerin arasına yerleştirilen ve nesnelerin daha iyi görünmeleri için tasarlanan mankenler gibidirler. Dizide giyilen kıyafetler, yeni bir moda ve marka imajı yaratmıştır. Bu imaj doğrultusunda insanlar, dizideki karakterlerin giydikleri ürünleri tüketme talebi içerisindedirler. Bu yolla bir prestij sağlama, kendini farklı hissetme ve mutlu olma niyeti içerisindedirler.

Tüketilecek prestij nesneleriyle dolu olan bu alanda karakterler gösterişli biblolar gibidirler. Karakterin bedenini ele geçiren nesneler düzleminde, tüketim toplumunun bariz bir dizisini görmek mümkündür. Dizide yaratılan belli beden imajları sayesinde izleyiciler, kendilerini ister istemez onlarla özdeşleştirmekte ve farkı olmanın, prestijli olmanın bir aracı olarak görmektedirler. Bu yolla, tüketime yönelmekte ve bilhassa dizide yer alan imajlar, kıyafetler üzerinden tüketimi sağlamaktadırlar.

Televizyon dizileri arasında en çok ilgi gören ve izlenen yani reytingi fazla olan dizilerin ürünlerinin de diğer ürünlere oranla popülerliği fazladır. Toplumsal cinsiyet rollerinin yansıtıldığı ve temsil edildiği ayrıca pekiştirildiği bir program türü olan yerli televizyon dizileri adeta ünlü markaların günümüzde bir pazarlama sektörü olarak kullanılmaktadırlar.

-Aşk-ı Memnu Dizisi - Bihter Kolyesi

Dizinin Yayınlandığı tv kanalı: KANAL D

Ana Karakterler: Behlül, Adnan

Aşk-ı Memnu, kadın ya da erkeğin taşıdığı değişim değerine gösterge değer zerk ederek, dizinin ana kahramanlarına sürekli ayırt edici prestij nesneleri atfeder. Sürekli tüketmeye yönelen Aşk-ı Memnu karakterleri, nesnelerle birlikte anlam kazanırlar. Dizide en popüler iki karakter olan Bihter ve Behlül, yarattıkları beden imajları sayesinde büyük ilgi görmüşlerdir. Onların giydiği markalar, onların kullandığı saatler, takılar ve cep telefonları izleyicilerin de imajlarına yansıyan önemli etkiler olmuştur. Tüketim toplumunun neredeyse tüm özelliklerinin yansıtıldığı dizide tüketim, daha da körüklenmiş ve insanların bu yolla mutlu olacağı tavsiyesinin bir kez daha altı çizilmiştir. Tüketim toplumunun neredeyse tüm özelliklerinin Kolye biri beyaz ve biri siyah pırlantalı iki halkadan oluşmaktadır.  Siyah ve beyaz iki zıt renk. 

Bihter’le Behlül’ün ilişkisinde de aşk ve nefret bir arada bulunmaktadır. Bu felsefe ile yola çıkıp hazırlanan bir kolye halk tarafından da kabul görmüştür. Tabi ki bu kolyeyi, Behlül’ün Bihter’e hediye etmesi de kolyeye ayrı bir önem kazandırmıştır. Dizideki ana karakterler, izleyici açısından farklılaştırıcı göstergeler olarak kabul edilir. Kadın izleyicilerin özdeşleşme mekanizmalarını harekete geçiren nokta, tüm kişisel işaretlerini nesnelere aktarmış bir kadının farklılığı örgütlemesidir. Bihter demek, şık olmak, farklı giyinmek, kaliteli görünmek demektir. Onun taktığı yüzüğün, kolyenin ya da kullandığı çantanın “Bihter yüzüğü”, “Bihter kolyesi” ya da “Bihter çantası” gibi Bihter adı altında etiketlenmesi, onun gibi olmanın ancak o nesneye sahip olmakla mümkün olabileceğini duyuran söylemin pazara taşınmasıyla açıklanabilir. Kadın izleyici kendini “Bihter” olmakla özdeşleştirmesi ile sahip olmanın peşinden koşmaktadır.

-Kurtlar Vadisi - Polat Alemdar Yüzüğü

Dizinin Yayınlandığı tv kanalı: Show tv, Kanal D ve birçok farklı televizyon kanalı...

Ana Karakterler: Polat Alemdar, Memati, Abdulley , Karahanlı, Çakır...

Polat karakterinin frapan, erkeksi ve modayı takip eden beden imajını yansıtan takım elbiseleri, ayakkabıları, saati, cep telefonu, arabası da büyük ilgi görmektedir. Bu televizyon dizisinde yaratılan her türlü imajla izleyiciler istemeden etki altına alınmaktadır ve tüketime sürüklenmektedirler. Dizideki Karakterlerin şaşalı hayatları içinde sunulan imajları ise izleyiciler tarafından özenilmekte ve sürekli olarakta onları bu yolla etkilemektedir.  

Dizide oyuncuların ve özellikle başrol Polat Alemdar karakterinin gerek saç,  gerek makyaj, gerek giyilen bir kıyafet herhangi kullanılan bir nesne, dizideki karakterlerle anlam bulmuş ve bu yolla etki sağlamıştır. Başka bir örnek vermek gerekirse, Polat Alemdar karakterinin yarattığı imaj gibi yakışıklı, kızlar tarafından çok beğenilen, ağır abi gibi görülen, kabadayı ve arzu edilen, zengin gibi türlü sıfatlara sahip olmayı isteyen pek çok kişinin imajına dönüşebilmektedir. Bu televizyon dizisinde Dizide Polat’ın günlük hayatta kullandığı aksesuarlar büyük ilgi görmektedirler; yüzük, çakı, tesbih, kolye, bileklik vb... Yine kullandığı arabalar ve arabaların plakaları büyük ilgi görmekte ve piyasada satılmaktadır. En önemli aksesuarı ise “Polat yüzüğü” adı altında etiketlenerek çıkmaktadır.

-Muhteşem Yüzyıl - Hürrem Sultan

Dizinin Yayınlandığı tv kanalı:  Star tv

Ana Karakterler:  Hürrem Sultan, Sultan Süleyman... 

Muhteşem yüzyıl dizisinde her karaktere belirli beden imajı yaratılmakta ve bu doğrultuda çeşitli tasarımlara gidilmektedir. Bihter karakteri, dişil, seksi, o günün modasını takip eden, farklı olmaya çalışan, sürekli tüketen, şık, frapan, bedeni ön planda olan, güçlü, iddialı, statü ve prestije önem veren bir imaja sahiptir. Dizinin yayında olduğu dönemde Muhteşem Yüzyıl dizisinin oyuncularının giydiği eski çağları anlatan fakat birbirinden şık ve özel kıyafetleri sürekli olarakta tüketilmiştir. Hürrem Sultan’ın cesur göğüs dekolteli elbisesi ve birbirinden güzel taçları halen bile çok ilgi görmektedir. Dizinin en beğenilen kolyelerinden biri de bu madalyon tarzı sade fakat gösterişli kolye olmultur.

Hürrem Sultan karakteri için de, belirlenen imaj çerçevesinde gerek kıyafet, gerek saç, gerek türlü tasarımlarla  yaratılan imaj desteklenmiştir. Bu dizinin takipçileri olan kadınlar tarafından takibe alınmıştır. Her ne kadar bu dizi bir dönem dizisi olsa bile günümüz televizyon izleyicileri tarafından kabul görmüştür. Muhteşem yüzyıl Dizisinin yayınlandığı dönemde, izleyiciler tarafından çok ilgi gören bu iki karakter, yeni bir moda akımı yaratmıştır. İzleyiciler, dizide gördükleri ve hayranlıkla izledikleri bu iki karakterin davranış açısından olmasa da, görünüş açısından benzer olmaya çalışmışlardır.

-Fatmagül'ün Suçu Ne - Fatmagül'ün Kolyesi

Dizinin Yayınlandığı tv kanalı:  Kanal D

Ana Karakterler: Fatmagül, Kerim, Selim, Mustafa, Meltem...

Televizyon dizilerinde reklam, alıcıları sürekli satın almaya ve kullanmaya yönelik bir sektör durumundadır. İster istemez izleyici sevdiği dizileri izlerken buna mağruz kalır. Bunun en önemli örneklerinden biri ise: Fatmagül'ün Şuçu Ne dizisidir. Özellikle bu dizide günümüz toplumundan son derece yoğun reklam imgelerini görmek mümkündür.  Unutulmamalıdır ki Televizyonun görüntü içermesi bakımından, izleyiciler bu görüntüleri sanki hayatlarının bir parçasıymış gibi algılayabilmektedirler. .

Etkin bir medya aracı olan televizyon, insanların bilinçaltına girmiş ve deyimi yerindeyse kaleyi içten fethetmiştir. Bu diziden örnek vermek gerekirse Fatmagül'ün kolyeleri ve bindallısı buna iyi bir örnektir Fatmagül'ün Şuçu Ne dizisinde yaratılan beden imajları izleyicilere rol model olarak sunulmuştur diyebiliriz. Ayrıca karakterlerin güzellik idealleri bu karakterler çerçevesinde gerçekleşmiştir.Dizideki karakterlerden Fatmagül'ün, Kerim'in, Mustafa'ın çeşitli kıyafetlerin, markaların moda aracılığıyla dizideki karakterlerin imajına yansıması, izleyicilerin tüketim alışkanlıklarını etkilemiştir. 

Bu dizide giyilen kıyafeti, yapılan makyajı, kullanılan bir saati ya da bir saç modelini bilinçaltına işleyen televizyon, bu açıdan yeni bir beden kültürü oluşturmuştur.  Dizilerdeki karakterler gibi olmak isteyen pek çok insan, bu güzellik idealleri çerçevesinde hemen her türlü yola başvurmuşlar, hemen her türlü şeyi tüketir hale gelmişlerdir. Dizilerde yer alan bedenler hem dış görünüşleri bakımından hem de belli kişisel özellikleri bakımından insanların iç dünyalarına seslenmiş ve kendilerini belki farklı hissetmelerine ya da kendileriyle özdeşim kurmalarına sebep olmuştur. 

- Diriliş Ertuğrul - Zihgir Yüzüğü

Dizinin Yayınlandığı tv kanalı: Trt 1

Ana Karakterler: Ertuğrul Gazi, Süleyman Şah, Gündoğdu Bey, Hayme Hatun, Halime Hatun 

TRT 1 televizyon kanalında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi konusuyla, oyuncularıyla, mekanlarıyla, müzikleriyle kısacası yapıma dair her haliyle oldukça ilgi çekiyor, ve izleyiciler tarafından sürekli konuşuluyor. Osmanlı zamanında okçuluk önemli sporlardandı. Ok atanlar için, baş parkalarını koruması açısından bu zihgir yüzüklerinden takılırdı.

 Önemli padişahlardan Fatih Sultan Mehmet'de Zihgirciydi. Günümüzde aksesuar olarak kullanılan bu okçu yüzükleri, dilenirse aslına uygun şekilde zihgir yüzüğü olarak da kullanılabilmektedir. Diriliş Ertuğrul dizisinde Ok atışı sırasında baş parmağı koruyan "zihgir" adlı yüzüğün "Diriliş Ertuğrul" dizisinde kullanılmasının ardından izleyiciler tarafından, üretici firmalarından talep edilmeye başlandı. Diriliş dizisi Ertugrul Gazi karakterinin başparmağına taktıgı barış kartalı okçu zihgir bir yüzüktür. Televizyon dizisinde görüldükten sonra İnternet sitelerinde ve mağazalarda hem orijinal zihgir hem de takıya dönüştürülüp süslenmiş varyasyonları oldukça rağbet görmüştür. Diziden önce pek bilinmeyen ve ardından Diriliş dizisinde bir saniye ekranda gösterilmesi sayesinde zihgir, birçok insan tarafından öğrenilmiştir.

Film ve Dizilerde Kullanıldıktan Sonra Popüler Hale Gelmiş Aksesuarlar film aksesuarları dizi aksesuarları dizide kullanılan ürünler yeni dizi reklamları dizi mantığı reklamcılık